Haber

Polonya Cumhurbaşkanı yeni Sağlık Bakanı’nı atadı

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, gelen tepkiler üzerine istifa eden Adam Niedzielski’nin yerine yeni Sağlık Bakanı olarak iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) Milletvekili ve doktor Katarzyna Sojka’yı atadı.

Başkan Duda törende yaptığı konuşmada Sojka’nın bir doktor olarak vatandaşların neye ihtiyacı olduğunu bileceğini söyledi.

Sojka’nın başarılı olacağına inandığını belirten Duda, bu görevi deneyimli bir doktora vermekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Polonya’da özel yayın kuruluşu TVN, 2 Ağustos’ta yürürlüğe giren yeni reçete yönetmeliği nedeniyle Poznan kentindeki hastaların ağrı kesici kullanamadığını gösteren sahneler yayınladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan doktor Piotr Pisula, söz konusu yönetmelik gereği hastalara gerekli ilaçları reçete edemediğini söyledi. Eski Sağlık Bakanı Niedzielski daha sonra Pisula’nın kişisel bilgilerini sosyal medya hesabında yayınladı.

Doktor Pisula, 7 Ağustos’ta bir özür talep eden yasal bir bildiri yayınladı ve Niedzielski, Poznan’daki bir huzurevine 100.000 zloti (yaklaşık 22.500 avro) bağışladı.

Ağır yankıların ardından Niedzielski istifasını sundu ve dilekçesi 8 Ağustos’ta Başbakan Mateusz Morawiecki tarafından kabul edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu