Haber

CHP Milletvekili: Sığınmacılar için 250 Milyar Dolar Harcandı

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Türkiye’de sığınmacılara yönelik eğitim, barınma ve tıbbi bakım için 100 milyar dolardan fazla para harcandığını iddia ederek, ticaretin daralması gibi etkenler nedeniyle bu rakamın 250 milyar dolar civarında olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Suriye ile ilişkiler ve artan güvenlik önlemleri eklendi. söylenmiş.

Akay, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, sığınmacılar ve mülteciler hakkında yapılan her değerlendirmenin ve Türkiye’deki duruma ilişkin analizlerin ırkçılık olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirtti.

Mülteci ve sığınmacıların yaşam sorunu yaşadıklarını savunan Akay, “Ülkemizin Avrupa’da bir mülteci kampına dönüşmesinden birinci derecede sorumlu mevcut hükümettir.” söz konusu.

Türkiye’de resmi rakamlara göre 6 milyondan fazla mülteci bulunduğunu ve bunun ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 7’sine tekabül ettiğini belirten Akay, “Özkaynaklardan gelen mülteciler için yaklaşık 45 milyar dolar harcandı. Bu rakam inandırıcı ve gerçekçi değil. ” ifadesini kullandı.

Mülteciler için harcanan paranın eğitim, barınma ve sağlık hizmetleri de eklendiğinde 100 milyar doları aştığını öne süren Akay, “Yaptığımız bir araştırmaya göre bu rakamın 250 milyar dolar civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Neden oldu. Güvenlik tedbirlerinin artırılmasıyla ilgili bazı harcamalar oldu, bu harcamaları üst üste eklediğinizde rakam 250 milyar dolar. dedi.

Suriyeli mültecilerin nüfus artış hızına dikkat çeken Akay, önlem alınmazsa 15 yılda Suriye nüfusunun 41 milyona ulaşacağının tahmin edildiğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “2024’te rüzgar bizden esecek” sözlerinin sorulması üzerine Akay, “2024’ün ikinci yarısında enflasyonu düşürmek mümkün değil, bunu hep birlikte yaşayacağız” dedi. .Geri dönmesi lazım, istihdamı artırıcı projeleri hayata geçirmesi lazım.” değerlendirmesini yaptı.

camashaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu