Yaşam

İş Bankası’nın ‘Karneni Göster Kitabını Al’ kampanyası 16 yaşında

İş Bankası’nın 2007-2008 eğitim-öğretim yılında başlattığı ‘Karneni Göster, Kitabını Al’ kampanyası bu yıl 16’ncı kez düzenleniyor. İş Bankası, kampanya kapsamında Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla çocuklara ‘Çocuklar Soruyor, Tarih Dede’yi Anlatıyor’ kitabını hediye etti.

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı münasebetiyle, bu yıl kampanya kapsamında öğrencilere sunulmak üzere İş Bankası Kültür Yayınları ve Darüşşafaka iş birliğiyle ‘Çocuklar Sorur, Tarih Anlatır Dede’ adlı özel bir kitap hazırlandı. Kitapta, Darüşşafaka ortaokulu öğrencilerinin Cumhuriyet, Atatürk ve Milli Mücadele ile ilgili soruları savaş coğrafyacısı Dr. Selim Erdoğan tarafından yanıtlanıyor. Kitabın önsözünü yazan Yekta Kopan editörlüğünü de üstlendi. İş Bankası Müzesi arşivinden seçilen fotoğraflar ve Değer Ergöçen tarafından özel olarak tasarlanan illüstrasyonların yer aldığı kitap, konusuna uygun olarak Burcu Ural Kopan tarafından yayına hazırlandı.

‘HAYATA EN İYİ YATIRIM BİR ÇOCUĞA YATIRIMDIR’

İş Kuleleri’nde çocuklara kitap hediye eden İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan, “Karneni Al kampanyamızı çok beğendik. Zor bir eğitim-öğretim yılını geride bırakan çocuklarımızın yaz tatillerini okuyarak keyifle geçirmelerini bir modül olarak görüyoruz. Bu nedenle çocuklarımızın dinlenirken eğlenirken okumayı da bunun bir parçası haline getirmeleri bizler için çok değerli. Okumayı ne kadar çok seven bir toplum olursak gelişim seviyemizin o kadar yükseleceğine inanıyoruz. 16 yıldır bunu gönülden destekliyoruz. Umarım bu kampanya 16 yıl daha devam eder. Asla bitmez ve çocuklarımız da bundan zevk alır. Az önce gördünüz şubelerimiz bile ayrı bir hava kazanıyor. Cıvıl cıvıl. Hayata yapılan en iyi yatırım, bir çocuğa yapılan yatırımdır. İş Bankası olarak böyle bir kampanyayı yürütüyor olmaktan son derece mutluyuz” dedi.

YEKTA KOPAN: AİLELERE TAVSİYEM, KİTABI BİRLİKTE OKUYUN.

Yekta Kopan, “Cumhuriyet’in 100. yılında çocuklara hediye edilen bir kitap ile Cumhuriyet’in kurucu değerlerinden Türkiye İş’in çocuklara armağan ettiği bir kitabın modülü olmaktan büyük gurur duyuyorum. 16 yıldır bu kampanya devam ediyor, ulaştırmaları çok değerli ama bu yıl da çok farklı bir durum vardı, yani Cumhuriyetin 100. yılı, içinde olmak benim için gururdu. Selim Erdoğan’ın 100. yılında kaleme aldığı projenin bel kemiğini her köşesinin beslediği değerli proje.Çocuklara hayırlı olsun.Aynı zamanda sadece çocuklara değil ailelere de tavsiyelerimi rahatlıkla söyleyebilirim. Bu kitabı alanların hep birlikte okumaları, biraz düşünmeleri, evde sohbet etmeleri onun konu hakkında çok daha fazla bilgi edinmesini sağlayacaktır” dedi.

‘ÜCRETSİZ EŞİT EĞİTİM HERKESE HİZMET EDER’

Selim Erdoğan şunları söyledi:

“100 yıl öncesine, 1923 yılına gidelim. Bir bebek Cumhuriyet daha. Tüm dünyada hala belirsizlikler var. Bu Cumhuriyet ne kadar sürecek, devam edecek mi çünkü tehditler henüz ortadan kalkmadı. O kaos ortamında bile Ulu Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Cumhuriyetin diğer kurucu güçlerinin umudu oldu, çocuklarımız… Bütün yatırımları, planları, stratejileri; Cumhuriyet çocuklarının ve gençlerinin yetiştirilmesi üzerine yaptılar. Cumhuriyetin kurucu ideolojilerinden biri eğitimin parasız olmasıydı. Bu kitapların burada öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılmasının, her şeyden önce benim de savunduğum, herkes için parasız, eşit eğitim amacına hizmet etmesinden büyük memnuniyet duyuyorum. Bugün nur saçan, kalplerinde kötülük olmayan, akıllarında kötülük olmayan, kalpleri kirlenmemiş bu çocuklarla beraberiz bugün. Onlara, Aydınlık Türkiye’ye hizmet edecek bir işin içinde yer aldık. Bu yüzden çok memnunum. Çok teşekkür ederim.”

ÖĞRENCİLER KİTABA PORTATİF UYGULAMA ÜZERİNDEN DE ULAŞABİLİR

Öğrenciler kitaba İş Bankası şubelerinin yanı sıra Kumbara Dergisi portalı (www.kumbaradergisi.com) ve Kumbara Dergisi taşınabilir uygulaması üzerinden ulaşabileceklerdir. Yatılı bölge okulları, sevgi evleri, çocuk ve gençlik kapalı cezaevlerindeki çocuklara kitapların gönderileceği kampanyada, görme engelli çocukların eğitim gördüğü okullara da Braille alfabesi ile basılan kitaplar ulaştırılacak.

Bankanın çocuklara küçük yaşlardan itibaren okuma alışkanlığı kazandırması, çok yönlü düşünmesi, hayal dünyasını geliştirmesi, merak duygusunu uyandırması amacıyla yürüttüğü kampanyada 15 milyonu aşkın kitap dağıtıldı. bilim ve sanat yoluyla gelişmelerini desteklemektir.

ŞİMDİYE KADAR VERİLEN KİTAPLAR

“Alice Harikalar Diyarında”

“Yazarlarımızdan Masallar ve Hikâyeler”

“Yazarlarımızdan Hikayeler”

“Kaptan Halime”

“Küçük Mavi Gezegen”

“Sait Faik’ten Çocuklara Hikâyeler”

“Aziz Nesin’den En Güzel Çocuk Hikâyeleri”

“Yazarlarımızdan Hikayeler”

“Şairlerimizden Seçme Şiirlerle Şiir Dünyasına Yolculuk”

“Depremden korkmuyorum – Korunmasını bilirim” (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu