Haber

Zam teklifi kabul edildi: Ankara’da ekmek 5 lira olacak

Ankara İli Ekmek Fiyat Tarifeleri Kıymetlendirme Komitesi Toplantısı, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Lider Vekili Hüseyin Ar’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Artan girdi maliyetleri göz önünde bulundurularak 200 gram ekmeğin 5 TL’den satılması tarafında verilen tarife teklifi, kurulda oy çokluğuyla kabul edildi.

Yeni fiyat; Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’nün görüşünün alınmasından sonra karara bağlanacak.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ar, şunları kaydetti:

“Toplantıda; ekmek maliyetlerini direkt etkileyen un, maya, doğalgaz, motorin, personellik, su, elektrik, kira üzere tüm temel masraflardaki artışlar nedeniyle ekmek fiyatının maliyetinin altında kaldığı mevzuları görüşüldü ve gramajı (200 gram) değiştirmeden ekmek fiyatında yeni bir düzenlemeye gidilmesi konusunda mutabık kalındı. Pişmişi net 200 gram gelen olağan ekmeğin 5 TL, pişmişi net 300 gram gelen olağan ekmeğin 7.5 TL, pişmişi net 400 gram gelen olağan ekmeğin 10 TL’den satılması istikametindeki teklifler, komite iştirakçisi kurum ve kuruluşların temsilcilerinin onayına sunuldu ve tarife oy çokluğu ile kabul edildi.

Tarife kurulunun oy çokluğuyla kabul ettiği Ankara vilayet ve talepte bulunan ilçelerinde uygulanacak Olağan Ekmek Fiyatları Azami Hadlerini Gösterir Fiyat Tarifeleri, ilgili kurumlar; Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünün görüşünün alınmasından sonra, ANKESOB İdare Heyetinde görüşüldükten sonra karara bağlanacak.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu