Haber

Yunanistan Dışişleri Bakanı: Sorunları Türkiye ile verimli bir diyalogla çözmek istiyoruz

Yunanistan’da‘To Vima’ gazetesine röportaj verdi YerapetritAtina, Türkiye dahil Tüm komşu ülkelerle iyi ilişkiler sürdürmekNe istediğini söyledi. YerapetritTürkiye ile ilişkilerde iyi bir iklim sağlandıAdım adım ilerleme kaydedildiğini belirtti.

Türkiye ile bir anlaşmazlık yaşandığında bu anlaşmazlığın krize dönüşmesini engelleyecek emniyet valfi işlevi görecek ortak bir anlayışın bulunmasını değerli bulduğunu ifade etti. Yerapetrit, söz konusu:

“Türkiye ile verimli bir diyalog kurmak istiyoruz. Ataletin anlaşmazlıkları çözmenin bir yolu olmadığına inanıyoruz. Karşılıklı yarar sağlayacak anlaşmalara yol açacak bir diyalog temeli var. Sivil koruma, göç politikası ve turizm gibi konular, çatışmaların çözümleneceği alanlardır. İki ülke arasında olumlu anlaşmalar yapılabilir.”

YerapetritTürkiye ve Yunanistan’ın Filistin ile ilgili aynı çizgide olmadıklarının ikili ilişkilerde bir sorun yaratmayacağını belirterek, “dedi.” “Bu durum ne olursa olsun Türkiye ile diyaloğumuzu ve işbirliğimizi sürdüreceğiz.”söz konusu.

Yunanistan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Gazze’de ateşkes çağrısı yapan karar taslağına karşı oylama yapılmamasının nedenlerine değinen Yerapetritis, Yunanistan’ın bu taslak için getirdiği önerilerin nihai metinde yer almadığını söyledi. Yerapetrit, “Bir çekimser oy hiçbir zaman olumsuz oy ile aynı anlama gelmez.”İfadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu