Ekonomi

Yellen’ın enflasyonu düşürme açıklaması

Bloomberg News’e konuşan Yellen, enflasyondaki yavaşlamada değerli rol oynayan istihdam piyasasının soğuduğunu söyledi. Yellen, “Bazı şirketlerin işe alım talepleri yoğunlukta azaldı. İstihdam piyasası önemli bir sıkıntıya yol açmadan soğuyor” dedi.

Yellen ayrıca konut maliyetleri ve araç fiyatlarının maliyet baskılarını azaltacağını söyledi.

Yellen, daha önceki açıklamalarında pandeminin tetiklediği yüksek enflasyonun süreksiz olduğuna dair açıklamalarda bulunmuş, ardından bu iddianın ‘yanlış’ olduğu mesajlarını vermişti. ABD’de geçen hafta açıklanan enflasyon rakamları, Mart 2021’den bu yana en düşük seviye olan yıllık yüzde 3’e geriledi. Enflasyon geçen Haziran ayında yüzde 9’un üzerine çıkmıştı.

Sadece ay sayısına bakmamak ve temkinli olmak gerektiğini belirten Yellen, başka bazı olumlu gelişmelere de dikkat çekti ve “Konut sektörünün enflasyona katkısı azaldı, fiyatlar daha da düşecek” dedi. . Bu çekirdek enflasyon için önemli” dedi. Yellen, ikinci el otomobil fiyatlarındaki yavaşlamaya da değinerek, “Çekirdek enflasyondaki yavaşlamaya katkı sağladı. Stoklar artıyor, sektördeki tedarik zinciri sorunları çözülüyor, buradan daha fazla katkı gelebilir.”

Son dönemde enflasyondaki yavaşlamayla birlikte bazı kurumlar resesyon iddialarını revize etti. Yellen’ın dün ülkede resesyon beklemediğini açıklamasının ardından Goldman Sachs, ABD’de gelecek yıl için resesyon ihtimaline ilişkin beklentisini yüzde 25’ten yüzde 20’ye indirdi. JPMorgan’dan Marko Kolanovic ayrıca yumuşak bir inişin artık daha olası olduğunu belirtti.

ABD’de iş piyasası, gelecek yıl yapılacak seçimler açısından Joe Biden hükümeti için değerli. Yellen, işsizlik oranında artış olmadan da enflasyonun yüzde 2 hedefine ulaşabileceğini belirtti. İstihdam piyasası, agresif oran artışlarına rağmen şimdiye kadar güçlü kaldı. Haziran ayında işsizlik oranı yüzde 3,6 ile 50 yılın en düşük seviyesine yakın kaldı. Yellen, “Teknoloji gibi bazı sektörler dışında şirketlerin aktif olarak iflas etmediğini görüyoruz.” terimini kullandı.

pinarhisar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu