Ekonomi

Türk ihracatçısı çıtayı yükseltti! Hedef 402 milyar dolar

Türk ihracatçıları, 2024 yılında toplam 402 milyar dolarlık mal ve hizmet ihracatının yol haritasını oluşturdu. İhracatçılar yeni yılda ağırlıklı olarak ABD, Çin ve Hindistan gibi büyük pazarlara odaklanacak.

Haber7’ye açıklamalarda bulunan TİM Lideri Mustafa Gültepe, öncelikli hedeflerinin ihracatta pazar sayısını artırarak tüm kesimlerin ihracat oranını artırmak olduğunun altını çizdi. 2024 yılında deprem bölgesindeki işletmelerin yeniden tam kapasite üretime geçmesi için çalışacaklarını da vurguladı. Gültepe fahiş fiyatlar konusunda da uyardı.

2024 İHRACAT HEDEFİ: ​​402 MİLYAR DOLAR

“2024’te hedef 402 milyar dolar ama aşmak için çok çalışacağız”Gültepe, 2028 yılı 575 milyar dolarlık ihracat hedefi için 2024 ve sonrasında gösterilecek performansın çok önemli olduğunun altını çizdi. “120 bine yaklaşan ihracatçı grubumuzla birlikte hedeflerimize başarıyla ulaşacağız.” söz konusu. 2024 yılında ihracatta pazar sayısını artıracaklarını vurgulayan Gültepe, 2023 yılında 200’ün üzerinde alım heyeti ve ticaret heyeti oluşturduklarını, bunun Türkiye’de şimdiye kadarki en yüksek rakam olduğunu ifade etti. Gültepe, “Ortaya koyduğumuz yeni modelle birlikte tamamlayıcı departmanların yer aldığı heyetler de oluşturacağız. Birbirini tamamlayan şubelerin bir araya gelmesi ihracatı artıracak önemli bir faktör.” dedi. Gültepe, TİM olarak 2024 yılında 5 kez ABD’yi, 3 kez Çin’i, 2 kez de Hindistan’ı ziyaret edeceklerini belirtti. “Amacımız işbirliklerimiz aracılığıyla Türkiye’yi dünyaya tanıtmak.”söz konusu.

“DEPREM BÖLGESİNDE ÜRETİMİ ARTTIRMALIYIZ”

Deprem felaketinin ardından bölgede ihracatın 3 ay durduğunu hatırlatan Gültepe, depremden etkilenen illerde yavaş yavaş toparlanmanın başladığını belirtti. Gültepe, özellikle iş gücü artırılırsa deprem bölgesinin daha hızlı toparlanacağını belirtti. “Üretimin devam etmesi için TİM olarak bölgedeki konteyner kentleri sanayi bölgelerine yakın inşa ettik.” söz konusu. Bölgenin yeniden canlandırılması için kalıcı konutların önemine dikkat çekti.

Tarım, dokuma, hazır giyim ve çelik sektörlerinin hızla toparlanmasını beklediğini vurgulayan Gültepe, 2024 yılının ikinci yarısından itibaren bölgede üretimin yeniden harekete geçebileceğini vurguladı.

ÖĞRETMEN BAŞKANDAN FAHİŞ FİYAT UYARISI

Ekonomi yönetiminin uyguladığı politikaları değerlendiren Gültepe, Türkiye’de politika faiz oranının yüzde 42,5’e çıktığını ancak ihracatçıya yönelik faiz oranının yüzde 25 olarak uygulandığını belirtti. “Bunun için ekonomi yönetimimize çok teşekkür ediyoruz.” söz konusu. Enflasyonla mücadelenin toplumun her kesimiyle birlikte yapılması gerektiğinin altını çizen Gültepe, fahiş fiyatlar konusunda uyardı. Türkiye’deki üretici ve satıcıların fiyatlandırma konusunda çok hassas olmaları gerektiğini vurgulayan Gültepe, fırsatçılığa başvurulmaması çağrısında bulundu.

Gültepe, “Fırsatçılara fırsat vermemeliyiz, ücret artışları belli oldu, fiyat artışlarını durdurmalıyız. Hepimizin ülkesi var, komşularımızın yok düşüncesiyle Türkiye’yi daha ileriye taşıyamayız.”dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu