Haber

Tokayev, “Ocak olayları”nda büyük hasar alan Almatı şehrinin restore edildiğini söyledi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkenin en büyük kenti Almatı’da ocakta meydana gelen ve kamuoyunda “Ocak olayları” olarak bilinen protestolar sırasında büyük hasar alan şehrin tamamen restore edildiğini bildirdi.

Tokayev, ülkenin en kalabalık ve ticari merkezi olarak bilinen Almatı şehrine gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında açıklamalarda bulundu.

Almatı’nın “Kazakistan’ın bağımsızlığının sembolü” olduğunu belirten Tokayev, kentin tıpkı vakitte ülke ekonomisindeki lokomotif rolüne de dikkati çekti.

Tokayev, bu yılın başında kentin her manada büyük darbe aldığını anımsatarak, “Şu anda Almatı, ‘Trajedi Ocak’ olayları sonrası tamamen restore edildi ve şehir ekonomisi istikrarlı büyümeye geçti.” dedi.

Ocak olaylarında yalnızca Almatı değil tüm ülkenin büyük imtihan verdiğini lisana getiren Tokayev, “Ocak olaylarına neden olan sebepler apaçık ortada. Ülkemizde uzun yıllar boyunca sosyal adalet dışlandı. Devlet ile toplum arasında mesafe oluştu. Halk, bir türlü çözülemeyen sosyoekonomik sorunlardan bıktı. Bu anlaşılır şey ancak barışçıl protestoları kitlesel olay alanına çevirenlerin hedefi başkaydı.” diye konuştu.

Tokayev, ülke genelindeki barışçıl protestoların Almatı’da bir anda denetimden çıktığına dikkati çekerek, “Devletimizin bütünlüğünü sağlamak için her şeyi göze alacağımızı gösterdik. Bir daha altını çizmek istiyorum barışçıl halk protestoları ile organize suç gruplarının yaptığı kanlı eylem arasındaki farkı ayırt etmemiz lazım.” tabirlerini kullandı.

Olayların organizatörlerinin hak ettikleri cezayı alacaklarını kaydeden Tokayev, lakin kandırılanlar için af ilan etmeye karar verdiğini aktardı.

Tokayev, Ocak olaylarıyla halkın barış ve istikrarın pahasını tam olarak kavradığını belirterek, “Toplumumuzu yok etmeyi planlayan haydutlar amaçlarına ulaşamadılar. Aksine, Kazakistan halkı eskisinden daha güçlü ve daha güvenli bir şekilde birleşti, kapsamlı reformlar yolunda ilerlemeye devam ediyor.” dedi.

Halkı sokağa davet edenlerin Ocak olayları sırasında sokakta değil meskenlerinde oturduğunu lisana getiren Tokayev, “Durum normale dönünce sanki adaleti önemsiyormuş gibi yeniden sokağa çıkmaya başladılar. Bu düpedüz iki yüzlülük. Onlar için bu sadece sosyal ağlardaki hayali popülariteyi ve gizli sponsorların dikkatini çekme oyunudur.” tabirini kullandı.

Ocak olayları

Kazakistan’da 2 Ocak’ta ülkenin batısındaki Mangistau eyaletine bağlı Janaözen kentinde sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) fiyatlarındaki ani artış nedeniyle şoförlerin yol kapatma aksiyonu ile başlayan protestolar daha sonra ekonomik eşitsizlik sloganıyla başka kentlere yayılmıştı.

Özellikle en büyük kent Almatı’da kitlesel boyut kazanan olaylarda 232 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda bina ve iş yeri hasar görmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu