Ekonomi

TEPAV: Perakende güveni aylık bazda geriliyor

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından hazırlanan TEPAV Perakende Güven Endeksi (TEPE), yıllık bazda yükselirken, aylık bazda geriledi.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından aylık olarak hazırlanan Perakende Güven Endeksi’nin (TEPE) 161. sayısı yayımlandı.

12-25 Mayıs 2023 ortasında uygulanan anket sonuçlarına göre Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 6,1 puanlık artış ve bir önceki aya göre 7,5 puanlık düşüş değer aldı. -9,2 puan.

İşletmenin durumunun kötüye gittiğini söyleyenlerin oranı yüzde 44’e yükseldi.

TEPE araştırmasına katılan ve son 3 ayda iş durumunun kötüleştiğini belirten perakendecilerin oranı Mayıs 2023’te yüzde 34,6’dan yüzde 43,8’e yükselirken, önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme bekleyenlerin oranı yüzde 23’ten düştü. yüzde 12,4’e çıktı.

Öte yandan, önümüzdeki 3 ayda satış fiyatlarında artış bekleyen perakendecilerin oranı yüzde 94,9’dan yüzde 99,2’ye yükseldi. Bölgesel bazda bakıldığında Mayıs ayında perakende güveninde en yüksek artış Doğu ve Batı Karadeniz bölgelerinde görülürken İstanbul’da gerilerken, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki artışlar ortalamanın altında kaldı.

TEPE’nin değeri bir önceki yılın aynı dönemine göre 6,1 puan artarak -9,2 puan, bir önceki aya göre ise 7,5 puan azaldı. SUMMIT değerindeki aylık değişim, önümüzdeki 3 aya ilişkin iş durumu göstergesindeki 16,2 puanlık ve satış beklentisi göstergesindeki 6,8 puanlık bozulmadan etkilendi. Öte yandan, mevcut stok seviyesi normalin üzerinde altındaEndeksin diğer tarafındaki 0,6 puanlık değişim endekse olumlu yansıdı.

Satış beklentisi geçen aya göre azaldı

Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerinin istikrar fiyatı Mayıs 2023’te -1,3 puan oldu. Buna göre önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentileri bir önceki aya göre 6,8 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre 5,8 puan arttı. yıl.

Duruma ilişkin değerlendirmeler (bir önceki yılın aynı dönemine göre) 2023 yılı Nisan ayına göre 25,0 puan azalarak, 2022 yılı Mayıs ayına göre 5,9 puan artarak -52,7 puan değerini aldı.

Karadeniz’de arttı

Bölgelerin prestiji ile perakende inancına bakıldığında, Mayıs 2023’te Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz, Kuzeydoğu Anadolu, Batı Marmara, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Orta Doğu Anadolu, Doğu Marmara ve Batı Anadolu bölgelerindeki değişim ortalamanın üzerinde gerçekleşirken, Ege, Akdeniz ve İstanbul bölgeleri ortalamanın altında performans gösterdi.

babaeski-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu