Yaşam

Skywell’in ardından iki Çinli markanın daha Türkiye’de otomobil fabrikası kurmak istediği açıklandı: İşte o markalar

Otomotiv sektöründe elektriksel dönüşüm, Çin markaları ön plana çıkardı. Bunun en açık göstergesi BYD’dir. Şirket, satış rekorlarıyla sadece Çin pazarını değil Avrupa pazarını da domine etmeye başladı. Son açıklamalarda Çinli şirketler, Gözünü Türkiye’ye dikmiş durumda.gösteriyor.

Araç Tedarik Sanayicileri Derneği ( TAYSAD ) İdare Meclisi Lideri Albert Saydam önceki gün gazetecilerle bir araya geldi. Sektöre ilişkin yaptığı açıklamalarda Çin markalarına da değinen Saydam, bazı firmaların Türkiye’de üretmek istiyorlarsöylenmiş.

Skywell, Chery ve MG!

Albert Saydam’dan yapılan açıklamaya göre Türkiye’de fabrika kurmakla ilgilenen markalar; Skywell, Chery ve MG . Aslında Skywell bunu ilk elden görüyor. duyurmuştu . Chery ve MG’nin Türkiye’ye olası yatırımı, dengeyi değiştirmek açısındanönemli olacak.

Çinli markalar neden Türkiye’ye yöneldi?

Çinli markaların Türkiye’de fabrika kurmak istemelerinin temel nedeni ise şu: Avrupa pazarı . Avrupa Birliği, yakın zamanda aldığı bir kararla Çin’den ithal edilecek elektrikli otomobillere yüzde 30 oranında gümrük vergisi uygulamaya başladı. Türkiye, Avrupa ile Gümrük Birliği Anlaşması kapsamındadır ve Türkiye’den gönderilen otomobiller için öyle bir vergi yok . Elbette bu durum Avrupa’dan Türkiye’ye getirilen otomobiller için de geçerli. Bu durum Çinli üreticilerin Avrupa’ya açılmasını sağlayacak. En iyi seçim, Türkiye…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu