Haber

Şifa Hastanesi’ne baskın yapan İsrail ordusu, rehinelerin içeride olduğuna dair herhangi bir iz bulamadı.

Gazze40 gün boyunca şehri bombalayan ve binlerce Filistinliyi öldüren. İsrail Bir süredir abluka altına alıp vurdukları Şifa Hastanesi’ne gece yarısı baskın düzenlediler. İsrail içeride Hamas üyelerinin ve İsrailli rehinelerin bulunduğunu iddia ederken, son yapılan açıklamada hastanede İsrailli rehinelere dair herhangi bir iz bulunmadığı duyuruldu.

GECE Baskını

İsrail ordusu, Hamas üyelerinin saklandığı gerekçesiyle Gazze’nin en büyük hastanesi olan Şifa Hastanesi’ne operasyon başlattı. Operasyon, Hamas’ın Gazze’deki bazı hastaneleri gizlemek için kullandığı yönündeki istihbarat bilgilerinin ABD tarafından paylaşılmasının ardından gerçekleştirildi.

“TESLİMİ” DAVET ETTİLER

İngilizce haberler Ajans Reuters, İsrail güçlerinin operasyonu hastanenin uygun bir alanında gerçekleştirdiğini, operasyona başlamadan önce hastanede olduğunu iddia ettikleri tüm Hamas üyelerini “teslim olmaya” davet ettiklerini bildirdi. Sivillerle iletişim kurma operasyonuna Arapça tercümanlar ve sağlık ekiplerinin de destek verdiği açıklandı.

HAMAS: Baskının sorumlusu ABD’dir

İsrail ordusu operasyonun istihbarat bilgilerine dayanarak gerçekleştirildiğini duyurdu. Hastaneye giren İsrail kuvvetlerinin operasyon için özel eğitim aldığı belirtildi. Hamas, Şifa Hastanesi baskınından ABD Başkanı Joe Biden’ı sorumlu tuttu.

ABD: HAMAS GAZZE’DEKİ HASTANELERİ GİZLENMEK İÇİN KULLANIYOR

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, Hamas’ın Gazze’deki bazı hastanelerin “altındaki tünelleri” “saklanmak, askeri operasyonlar yürütmek ve rehin tutmak” amacıyla kullandığına dair istihbarat aldıklarını iddia etti. Kirby, söz konusu istihbarata göre Şifa Hastanesi de dahil olmak üzere Gazze’deki bazı hastanelerin Hamas tarafından “saklanmak, askeri operasyonları yürütmek ve rehin tutmak” amacıyla kullanıldığını savundu.

İSRAİL: HASTANEDE REHİNLERİ BULAMADIK

Gelişmeler dikkatle takip edilirken, İsrail ordusu (IDF) yaptığı açıklamada, “Şifa Hastanesi’nde rehinelerin tutulduğuna dair bir belirti yok” dedi. Söylendi. Benzer bir açıklama yapan İsrail Ordu Radyosu da, “Gazze’de baskın yapılan Şifa Hastanesi’nde İsrailli esirlerden eser yok” dedi. IDF’ye göre, hastanenin önünde çıkan silahlı çatışmada en az beş Hamas üyesi askerler tarafından öldürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu