Ekonomi

SAP’nin Elektrikli Araç Liderinden Uzaklaşmasıyla Tesla’nın Hisse Fiyatı Düştü

Tesla (TSLA) hisselerinin değeri, Alman yazılım şirketi SAP’nin Tesla’dan elektrikli araç satın almayı bırakacağının bildirilmesinin ardından Pazartesi günü yaklaşık %6 düştü.

Tesla’nın hisse senedi fiyatı Mayıs 2023’ten bu yana en düşük seviyesi olan 177,27 dolara geriledi ve yıl başından bu yana değerinin %28’ini kaybetti. Tesla’nın 2024’te teslim edilen araç sayısında önceki yıl yaşanan %21’lik büyümenin aksine “önemli ölçüde daha küçük” bir artış öngörmesiyle düşüş eğilimi hızlandı.

Düşüş eğiliminin devam etmesi halinde dünyanın en değerli otomobil üreticisi Tesla’nın piyasa değerinde yaklaşık 34 milyar dolarlık bir düşüş yaşanabilir. Cuma günü süreçlerin sona ermesiyle birlikte şirketin hisseleri yıl içinde yaklaşık 193 milyar dolar değer kaybetti.

Alman haber kaynağı Handelsblatt, SAP’nin teslimat gecikmeleri ve fiyatlandırmadaki değişiklikler nedeniyle Tesla’dan filo araçları satın almayı durdurma kararı aldığını bildirdi.

Bu zorluklara rağmen Tesla’nın hisseleri şu anda önümüzdeki 12 ay için öngörülen kazancın 57,75 katı değerinde; bu, sektördeki emsalleri Meta Platformları (META) ve Amazon.com’dan (AMZN) daha yüksek bir katsayı.

Piper Sandler’daki pazar analistleri, Tesla’nın bu yıl 1,93 milyon araç teslim edeceğini tahmin ediyor; bu, %7’lik bir büyümeyi temsil ediyor ve Elon Musk’un üç yıl önce belirlediği %50’lik yıllık büyüme hedefinden önemli ölçüde daha düşük. Yatırım şirketi ayrıca Tesla’nın hisse senedi fiyatına ilişkin 12 aylık tahminini 295 $’dan 225 $’a düşürdü ve fiyatlarda daha fazla indirim gerektirebilecek bir dizi eski varlığa işaret etti.

Tesla’nın Model 3 sedanını güncelleme çabaları, şirketin CEO’su Elon Musk’un geçen yıl yaygın olan yüksek faiz oranları nedeniyle tüketicilerden gelen talebin durgunluğuna ilişkin endişelerini dile getirmesiyle engellerle karşılaşıyor.

Pazartesi öğleden sonra itibarıyla Tesla’nın (TSLA) hisseleri %4 düşüş yaşadı.

Bu makale yapay zeka teknolojisi yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından doğrulanmıştır. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu