Haber

Sancar Maruflu Bilim Merkezi’ne ziyaretçi akını

Keşiflerde bulunmak, uzay ve gök cisimleri ile ilgili sinemalar izleyerek bilinmeyene seyahat yapmanın mümkün olduğu Sancar Maruflu Bilim Merkezi, ziyaretçilerden ağır ilgi görüyor.


Konak Belediyesi’nin kente armağanı olan ve İzmir sevdalısı Sancar Maruflu’nun ismini taşıyan Bilim Merkezi, 7’den 70’e vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Bilgiyi ve bilimi klasik formüllerin dışında ziyaretçilerin keyif alarak öğrenmeleri için tasarlanan Bilim Merkezi, cihanı keşfetmeye meraklı bireylerle dolup taşıyor. Konak’ta Çınarlı Rekreasyon Alanı içinde açıldığı günden bu yana üç binin üzerinde ziyaretçi ağırlayan Bilim Merkezi, adeta toplumla bilimin buluşma merkezi oldu. Kümeler halinde ya da kişisel olarak ziyarete açık olan Bilim Merkezi’ne girişler fiyatsız olarak yapılırken, yoğunluk nedeniyle Bilim Merkezi’ne gelmeden evvel kesinlikle rezarvasyon yaptırılması gerekiyor.

Çocuklar en çok Ay ve Güneş sinemalarını sevdi

Uzayı ve gök cisimlerini merak edenler için, içinde Planetaryum da bulunan Sancar Maruflu Bilim Merkezi’nde 16 farklı deney düzeneği bulunuyor. Van de Graaf Jeneratörü, Arduino Robot Kol, Plazma Küresi, Mikroskop, Bernoulli Üfleyicisi, Elektrik Motoru, Magdeburg Yarıküreleri, Küp Yanılgısı, Radyometre, Pak Güç Meskeni, Jiroskop, Elektroskop, Gürültü Davulu, Aldatan Manzara, İstikrar Kuşu, Optik İllüzyon Küresi deney düzeneklerinde bilgiyi eğlenerek öğrenen çocuklar en çok güneş gücü ile çalışan “Temiz enerji evi” deney düzeneğine ilgi gösteriyor. Uzay ve gök cisimleri ile ilgili sinemaları de heyecanla izleyen çocukların en çok ilgisini çeken sinemaların başında ise ay ve güneş sinemaları geliyor.

Rezervasyon yaptırın

Konak Belediyesi Sancar Maruflu Bilim Merkezi’ne yapılacak ziyaretler için öncesinde rezervasyon yaptırılması gerekiyor. 484 53 00(2946) numaralı telefon ve smbm.konak.bel.tr internet adresinden ayrıntılı bilgi edinip rezervasyon yaptırılabilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu