Sağlık

prof. Dr. Hüsnü Erkmen: Ramazan ayında ilaçlar geciktirilmemeli

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, ramazan ayı boyunca psikiyatri hastalarının ilaç düzenlemesine ilişkin değerlendirmede bulundu. Ramazan ayında oruç tutan psikiyatri hastalarının ilaçlarını aksatmamaları gerektiğini belirten Prof.

Oruç hastalığı tetikliyorsa yapılmamalıdır.

Psikiyatrik hastalıklarda ilaç kullanımının çok değerli olduğunu belirten Psikiyatri Uzmanı Prof. Ancak oruç hastalığı artırıyorsa ve kişi huzursuz oluyorsa orucun bırakılması gerekir.

Gün içinde içerseniz yerini değiştirmek mümkün değil. Bu nedenle oruç tutmamalısınız. Yani bu durum hastalığın iyi, ilerlemiş ya da hafif olmasına göre değişir. İlaçların kullanım zamanına göre de durum değişmektedir. Sahur yaparak kahvaltı edebiliriz ama gündüz ilaç varsa veya bela geldiğinde içecek ilaç varsa oruç tutulamaz.” söz konusu.

“Psikiyatri hastaları sinirli ve huzursuz olabiliyor”

Hüsnü Erkmen, psikiyatrik tedavi gören hastaların sağlık durumlarına göre oruç tutabileceklerine dikkati çekerek, “Psikiyatri hastaları sinirli ve huzursuz olabiliyor. Bu hastalar çok sinirli ve huzursuz olurlarsa oruç tutmamalıdırlar.

Kişi ben sakinim ve iyi tutuyorum derse oruç tutabilir. Hastanın durumuna göre ayarlanmalıdır. Hastalara durumlarına göre tutabileceğinizi veya tutamayacağınızı bildiririm. Ben genelde birkaç gün denemelerini tavsiye ederim, eğer başarılı olurlarsa kişi devam etsin, başaramazsa orucu orada bırakabilir.” dedi.

haberdumlupinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu