Haber

Nepal’de düşen uçağın iniş yapacağı havalimanında aletli iniş sisteminin çalışmadığı açıklandı.

YENİ Nepal’e iniş yapmaya çalışırken düşen ve 72 kişinin ölümüne neden olan yolcu uçağının iniş yapacağı Pokhara Uluslararası Havalimanı’na aletli iniş sisteminin çalışmadığı bildirildi.

Nepal Sivil Havacılık İdaresi Sözcüsü Jagannath Niroula, Pokhara Uluslararası Havalimanı’nın 1 Ocak’ta faaliyete geçtiğini bildirdi.

Niroula, uçakların güvenli bir şekilde iniş yapmasına yardımcı olan havalimanındaki aletli iniş sisteminin 26 Şubat’a kadar çalışmayacağını söyledi.

Merkezi Hindistan’da bulunan Safety Matters Foundation’ın kurucusu Pilot Amit Singh, aletli iniş sistemi veya navigasyon yardımcılarındaki arızanın kazaya neden olmuş olabileceğini değerlendirdi.

“Seyir yardımcılarınız yoksa Nepal’de uçmak çok daha zordur ve uçuşta bir sorun olduğunda pilotlara daha fazla iş yükü bindirir.” Singh, bu kelimeyi kullanarak, bir aletli iniş sisteminin olmamasının “Nepal’deki hava güvenliğinin yeterli olmadığını gösterdiğini” söyledi.

Tüm bunların ortasında Nepal Başbakanı Pushpa Kamal Dahal, kazada hayatını kaybedenlerin aileleriyle görüşmeye geldi ve hastaneleri otopsi sürecini hızlandırmaya davet etti.

Havacılık uzmanları, uçağın alçak irtifada kontrolden çıktığını öne sürerken, ülkede “son 30 yılın en ölümlü kazası” olarak kayıtlara geçen olayın kesin nedeni henüz belirlenemedi.

Uçuş Güvenliği Vakfı’ndan alınan bilgilere göre, 1946’dan beri Nepal’de 42 ölümlü uçak kazası meydana geldi.

Etkinlik

Başkent Katmandu’dan Pokhara’ya havalanan Yeti Havayolları’na ait “ATR 72” tipi yolcu uçağı, 15 Ocak’ta Seti Nehri Vadisi yakınlarında düştü.

Devlet televizyonu, Himalaya Dağları’nın eteğindeki sarp bölgeye düşen uçaktan çıkan alev ve dumanın görüntülerini yayınladı.

Pokhara Uluslararası Havalimanı’na 1,6 kilometre uzaklıktaki Seti Nehri Vadisi yakınlarında düşen uçakta bugün itibariyle 72 kişinin cesedi bulundu.

Çevrimiçi hava trafiği izleme sitesi “Flightradar24.com”un verilerine göre, düşen 15 yaşındaki “ATR 72” tipi uçağa “güvenilmez veri içeren bir verici” takıldı.

Başbakan Dahal, kazanın araştırılması için 5 kişilik bir komisyon kurulmasına karar verirken ülke genelinde bir günlük “milli yas” ilan etti.

Düşen uçağın kara kutusu 16 Ocak’ta bulundu ve incelenmek üzere Fransa’ya gönderileceği açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu