Haber

Merkez Bankası’nın raporu yayınlandı! İşte 18 ay sonra enflasyon rakamını düşüren 2 madde

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dün kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon aylık bazda yüzde 2,88 artarken, yıllık bazda yüzde 85,51’den yüzde 84,39’a geriledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ise bugün “Aylık Fiyat Gelişmeleri” raporunu yayınladı.

İKİ KÜME ENFLASYONU ETKİLEDİ

Rapora göre, Kasım ayında bir önceki aya göre yıllık tüketici enflasyonuna katkı gıdada 0,87 puan artarken, temel mallarda 0,98 puan, güçte 0,93 puan ve hizmetlerde 0,09 puan azaldı. Bu iki kümenin fiyatlarının düşmesiyle birlikte enflasyon ilk bazda geriledi. Alkol-tütün-altın kümelenmesinin enflasyona etkisi belirgin bir değişim göstermedi.

KİRA FİYATLARI GEÇEN AYA GÖRE YAVAŞ ARTIYOR

Hizmet fiyatları Kasım ayında yüzde 2,18 artmış, yıllık küme enflasyonu 0,48 puan artarak yüzde 60,72 olmuştur. Yıllık enflasyon bu dönemde kira ve haberleşme hizmetlerinde artarken, diğer alt kümelerde gerilemiştir. Mevsimsellikten arındırılmış verilere göre kira alt kümesindeki aylık artış Kasım ayında bir önceki aya göre yavaşlamıştır.

HABERLEŞME FİYATLARI ARTTI

İletişim alt grubunda fiyatlar telefon ve internet fiyatları kaynaklı yüzde 2,96 oranında artarken, bu kümede yıllık enflasyon yüzde 29,17’ye yükseldi. Diğer hizmetler alt grubunda ise Kasım ayında fiyatların aylık yüzde 1,41 arttığı görülürken, bu gelişmede bakım-onarım, eğlence-spor hizmetleri, ev hizmetleri ve sigorta hizmetlerinin etkisi hissedildi.

BİTİŞ FİYATLARI BAZ ETKİSİYLE DÜŞTÜ

Ulaştırma hizmetlerinde fiyatlar Kasım ayında nispeten yatay seyrederken, yıllık kümelenme enflasyonu 1,54 puan gerilemiştir. Yeme-içme hizmetlerinin ağırlıklı olduğu lokanta-otel kümelenmesinde fiyatlar yüzde 3,18 oranında artmasına rağmen baz etkisiyle yıllık enflasyon yüzde 80,30’a gerilemiştir.

TEMEL MALLARDA YILLIK ENFLASYON DÜŞÜŞÜ

Temel mal grubu yıllık enflasyonu Kasım ayında 3,54 puan azalarak yüzde 76,11 olmuştur. Bu dönemde tüm alt gruplarda yıllık enflasyon gerilemiştir. Altın hariç dayanıklı tüketim malları fiyatları Kasım ayında %2,46 artarken, bu gelişmede beyaz eşya, mobilya ve otomobil kalemleri belirleyici oldu. Dayanıklı mal grubunda yıllık enflasyon baz etkisiyle 2,97 puan azalarak yüzde 89,5 olmuştur.

ENERJİ KASIM AYINA GÖRE YILLIK ENFLASYON DÜŞÜŞÜ TABAN ETKİSİ

Yıllık enerji enflasyonu Kasım ayında baz etkisiyle gerilerken, bu kümede aylık artış görece ılımlı olmuştur. Böylece, Kasım ayında elektrik fiyatları geçen aylara göre düşük oranda %1,28 oranında arttı. Küme yıllık enflasyonu ise baz etkisiyle 10,06 puan azalarak yüzde 118 olmuştur. Akaryakıt fiyatlarında gözlenen yüzde 1,19’luk artışın etkisi aylık artışta hissedildi. Bu dönemde uluslararası propan ve bütan fiyatlarındaki gelişmelerin ardından tüpgaz fiyatları yüzde 2,73 oranında arttı. Kasım ayında şebeke suyu fiyatları yüzde 3,33 arttı.

METAL SANAYİ İŞLERİNDE AZALMA GÖRÜLDÜ

Ana sanayi kümelerine bakıldığında, Kasım ayı yıllık enflasyonu tüm alt kümelerde gerileyerek daha belirgin bir şekilde güçlenmiştir. Segmentler bazında aylık fiyat gelişmeleri incelendiğinde, Kasım ayında elektrik, doğal gaz imalatı, rafine edilmiş petrol ürünleri ve ana metal sanayi fiyatları gerilerken, diğer madencilik ve taşocakçılığı ile ilgili metalik olmayan maden işleri, deri, kağıt ve inşaat sektörlerine ait fiyatlar geldi. fiyat artışları ile öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu