Haber

Meksika’da Ordu ve Kartel Çatışması: El Chapo’nun Oğlu Yakalandı

Sinalo Karteli’nin başı olan ve ABD’de tutuklu bulunan uyuşturucu baronu Joaquin Guzman’ın El Chapo lakaplı oğlu Ovidio Guzman yakalandı.

Kartel sokakları ateşe verdi

Meksika ordusu, Sinaloa eyaletine bağlı Culiacan ve çevre illere sabahın erken saatlerinde silahlı insansız hava aracı (SİHA) ve helikopter takviyesiyle eş zamanlı operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda “El Chapo” lakaplı ünlü Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman’ın oğlu Sinaloa Karteli’nin lideri “El Raton” lakaplı Ovidio Guzman’ın olduğu bildirildi.

Operasyonda, tutuklu Guzman ile güvenlik güçlerinin bölgeden ayrılmasını engellemeye çalışan silahlı kartel silahlı üyeleri, ulaşımı kesmek amacıyla çok sayıda aracı ateşe verdi ve çevredeki yolları trafiğe kapattı. Meksika ordusunun kartel üyeleriyle saatlerce uğraştığı bildirildi. Ovidio Guzman, ABD tarafından uyuşturucu kaçakçılığından aranıyor.

Sinaloa Karteli şefi Guzman daha önce 17 Ekim 2019’da Meksika federal güvenlik güçleri tarafından yakalanmış ancak sivil halka yönelik tehditler nedeniyle kartelin silahlı üyeleri tarafından serbest bırakılmıştı.

Sinaloa Karteli’nin eski lideri El Chapo, Şubat 2019’da ABD mahkemesi tarafından milyarlarca dolarlık uyuşturucu kaçakçılığı ve çok sayıda insanı öldürmekten ömür boyu hapis ve 12,7 milyar dolar para cezasına çarptırıldı.

Ordunun operasyonundan görüntüler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu