Haber

Konya’da düzenlenen 2. Uluslararası Sille Sempozyumu başladı

Konya’da turistlerin uğrak yerlerinden biri olan tarihi Sille İlçesi’nin kültürel özelliklerinin ele alınacağı 2. Uluslararası Sille Sempozyumu başladı.

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırcı, Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenecek sempozyumda öncelikle Sille’den günümüze ulaşan tüm eserlerin coğrafi ve tarihi özellikleri dikkate alınarak özel başlıklar altında inceleneceğini söyledi.

Sempozyumun faydalı olacağına inandığını belirten Pekyatırcı, “Sille’nin imar ve koruma planından gelenek ve göreneklerine, yaşam tarzından giyim kültürüne kadar her şey bu sempozyumda tartışılacak.” söz konusu.

Yunanistan’ın Kavala kenti Belediye Başkan Yardımcısı Apostolos Moumtsakis de Kavala kentinin bu bölgeden gelen göçmenlerin yaşadığı önemli bir destinasyon olduğunu belirtti.

Yüzyıllar boyunca barış içinde bir arada yaşayan, günlük yaşamı paylaşan ataların torunları olarak bugün de bu kültüre ve barışa hizmet etmek istediklerini belirten Moumtsakis, “Konya ve Kavala ortak tarihe sahip iki şehir. Burada olmaktan gurur duyuyorum. Bugün Kavala Belediyesi’ni temsil ediyorum.” dedi.

Kapadokya Araştırma Merkezi Müdürü Kaplanis A. Iosifidis de, 1983 yılında ilk geldiği Sille’nin çok güzel olduğunu ifade etti.

Sille’nin restorasyonuna önem verildi

Restorasyon sonrası Sille’nin harika göründüğünü vurgulayan Iosifidis, “Yeni restorasyonlar, yeni parklar… İlk başta yemek yiyebileceğiniz restoranlar bile yoktu. Şimdi 20 tane var. Kiliseler, köprüler, mezarlıklar, her yer restore edildi. Sille can” Dünya mirasına girin. Selçuklu Belediyesi orada çok güzel işler yaptı.” İfadesini kullandı.

İki gün süren sempozyumda sunulan bildirilerin Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki cilt halinde derlenmesiyle kalıcı bir referans kaynağı oluşturulması amaçlanıyor.

Selçuklu Belediyesi öncülüğünde, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Sille Kalkınma ve Tanıtma Derneği, Yunanistan Kapadokya Araştırma Merkezi, Yunanistan Sille Derneği ve Küçük Asya Araştırma Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilecek sempozyumda Sille’nin geçmişten günümüze kültürel mirası anlatılıyor. mevcut açıklanacak, 10 oturum gerçekleştirilecek, 50 Türkçe ve Yunanca konuşmacı katılacak. içerecektir.

Sempozyuma Selçuklu Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Konya Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Cem Severli, Silleyi Kalkınma ve Tanıtma Derneği Başkanı Mehmet Kılıçarslan ile çok sayıda davetli katıldı.

Açılışın ardından katılımcılar, kongre merkezinin fuaye alanında yer alan, Türkiye ve Yunanistan’dan birçok eserin fotoğraflarının yer aldığı sergiyi gezdi. Sergi, Konya’daki sempozyumun ardından Kavala’da da açılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu