Haber

Irak’ta ABD askerlerinin bulunduğu üsse füze saldırısı

ABD öncülüğünde IŞİD’e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona ait askeri üsse Irak’ın batısında füzeli saldırı düzenlendi.

Fransız haber ajansı AFP ‘a konuşan Iraklı bir polis yetkilisi, bu füzelerden ikisinin Anbar vilayetindeki Ayn el Esad Askeri Üssü’nü vurduğunu bildirdi. Hava savunma sistemi tarafından 13 füzenin etkisiz hale getirildiği belirtildi. Üsde ABD askerleri vardı.

ABD Merkez Komutanlığı’nın (CENTCOM) resmi X hesabından yapılan açıklamada, Ayn el Esad Askeri Üssü’ne yönelik saldırının yerel saatle 18.30 sıralarında gerçekleştirildiği ve “çok sayıda balistik füzenin” fırlatıldığı kaydedildi. ve roketler İran destekli militanlar tarafından fırlatıldı.” Açıklamada, Irak güçlerinden en az bir mensubun yaralandığı ve çok sayıda ABD askerinin “travmatik beyin hasarı” olasılığı açısından incelendiği bildirildi.

Saldırıyı İran merkezli silahlı gruplardan oluşan Irak İslami Direnişi üstlendi.

ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) terör örgütleri listesinde yer alan İsrail ile Hamas arasındaki savaşın başladığı 7 Ekim’den bu yana ABD askerlerinin Irak ve Suriye’de kullandığı üslere yönelik saldırıların sayısı arttı. ABD’li askeri yetkililerin verdiği bilgiye göre ekim ortasından bu yana ABD askerlerini hedef alan 100’e yakın saldırı düzenlendi. ABD, bu saldırılara karşılık olarak Irak ve Suriye’de İran destekli milislere bağlı hedefleri vuruyor.

ABD medyasında yer alan haberlere göre şu anda Irak’ta 2 bin 500’e yakın, Suriye’de ise 900 civarında ABD askeri bulunuyor. IŞİD’e karşı ABD öncülüğündeki uluslararası askeri koalisyon 2014 yılında kuruldu.

Irak Başbakanı Muhammed Şii el Sudani, Ocak ayı başında uluslararası askeri koalisyonun ülkesindeki faaliyetlerine son verilmesini talep etmişti.

AFP, dpa/JD, HT

DW Türkçe’ye sansür olmadan nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu