Teknoloji

İnsanlar neden Loch Ness Canavarı gibi gizemleri çözmeye bu kadar takıntılı?

Akademisyenler ve vatandaşlar katıldı Loch Ness Canavarıveya daha sempatik ismiyle Nessie Arıyor. Bu büyük deniz canlısının Inverness’in güneyinde bir tatlı su gölünde yaşadığı ve şu anda bilim tarafından bilinmeyen bir türün üyesi olduğu uzun süredir iddia ediliyordu. Efsanevi yaratığın görüldüğüne dair raporların yanı sıra, İskoçya’nın Loch Ness Canavarı’na olan ilgi asla azalmaz.

Peki Nessi gibi açıklanamayan olaylara neden bu kadar dikkat ediyoruz? Oxford Üniversitesi’nde evrimsel psikoloji profesörü Robin Dunbar, açıklanamayacak şeylere inanmaya doğuştan programlı olduğumuzu söylüyor.

Profesör Dunbar, Times’a verdiği röportajda şunları söyledi: İnsanların açıklayamadıkları şeylere açıklama bulma konusunda çok çok güçlü bir eğilime sahip oldukları açıktır; örneğin geceleri birdenbire ortaya çıkan şeyler gibi.” dedi ve şöyle devam etti: ” Bütün bunların arkasında bir de korku unsuru var. Bu bir canavar, sadece küçük bir dalga değil, hatta sadece bir fok bile değil. Bu durum çok can sıkıcıdır.

Kriptidler ve bizi cezbeden gizemleri

“Vahşi doğada var olduğu düşünülen ve varlığı tartışılan veya bilim tarafından kanıtlanamayan hayvanlar” kriptiler“adlandırılmıştır. Edinburgh Napier Üniversitesi ekolojisti ve öğretim görevlisi Dr.Jason GilchristNessie veya Bigfoot gibi kriptilerin gizemi kendi kendini devam ettiriyor” diyor Dr. Jason Gilchrist MailOnline ile yaptığı röportajda. İnsanlar nadir veya özel bir şey görmek veya bulmak isterler; bu insan doğasının bir parçasıdır ve Loch Ness Canavarı’ndan daha nadir veya özel bir şey yoktur” diyor ve şöyle devam ediyor: ” Loch Ness Canavarı efsanesi insanları göle getiriyor ve bir canavar görmek istiyorlar. Yani başka herhangi bir gölde veya yerde, çok fazla heyecanlanmayacakları veya dikkat etmeyecekleri bir şeyi kanıt olarak görebilirler.

Gilchrist, gölde bilim tarafından bilinmeyen hiçbir canlının bulunmadığına inandığını, asıl sorunun ise mevcut “delillerin” herhangi bir şeyi kanıtlayamayacak kadar uzak veya bulanık olması olduğunu, aynı nedenle kanıtlamanın mümkün olmadığını belirtiyor. kesin olarak yalanlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu