Haber

İngiliz basını İsrail ordusunun Gazze’deki taktiğinin amacını yazdı

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, Gazze Şeridi’ndeKaradan nokta operasyonları yürüten İsrail ordusunun taktikleri hakkında bilgiler aktardı.

FT’ye konuşan aktif ve eski bürokratlar, Gazze’ye yönelik dar çaplı operasyonların İsrail ordusuna ateş gücü üstünlüğünü kullanma ve asker kayıplarını en aza indirme fırsatı sunduğunu belirtti.

‘İran ve Hizbullah, operasyonları tereddütten kara operasyonu olarak nitelendirmedi’

Kaynaklar, İsrail’in bu tür operasyonlarla bölgedeki düşman ülkelerin savaşa karışmasını engellemeye çalıştığının altını çizdi.

Batılı bir diplomat, operasyona katılan birliklerin kademeli olarak artırılmasının, İran tarafından desteklenen Hizbullah’ın çatışmaya karışma olasılığını azaltmayı amaçladığını söyledi.

Diplomat, ” Hizbullah ve İran’ın kara operasyonunu gerilimi tırmandırmak için bir bahane olarak görmesinden endişe ediyorlardı, bu nedenle operasyonları kara operasyonu olarak adlandırmadılar.” ifadelerini kullandı.

‘Hamas’ın savunma hazırlığı yaptığı noktalarda hava koruması sağlanmasını kolaylaştırıyor’

Kaynaklardan biri, taktiksel olarak beklenenden daha dar kapsamlı gerçekleştirilen operasyonun, Hamas’ın yıllardır savunma hazırlığı yaptığı Gazze’nin kuzeyindeki bazı yerleşim yerlerine yönelik saldırı sırasında kara birliklerinin havadan korunmasını kolaylaştırdığını vurguladı.

‘Hamas üyeleri molozların arasında saklanıp pusu kurabilir’

Bir şehrin sokaklarında kavga etmekten daha kötü olan tek şeyin moloz dolu sokaklarda kavga etmek olduğunu söyleyen eski bir söz vardır. İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Eyal HulataHamas’ın enkaz altında saklanıp pusu kurabileceğini kaydetti.

Hulata, İsrail birlikleri sabit kaldığında güvenliğin daha iyi olduğunu savunuyor. kırılganAsker sayısının az olmasına rağmen sürekli hareket halinde olduğunun altını çizdi.

‘Risk almıyoruz’

Tuğgeneral, İsrail ordusunun Gazze tümeni eski komutan yardımcısı Emir Avivi, ” Risk almayız. Askerlerimiz manevra yaptığında bunu güçlü toplarla ve üstümüzde 50 uçakla yapıyoruz, hareket eden her şeyi yok ediyoruz.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu