Haber

Hablemitoğlu davasında tutuklu 6 sanık tahliye edildi

18 Aralık 2002’de Ankara’da Akademisyen Necip Hablemitoğlu’nu evinin önünde öldürmek suçundan 10 sanığın yargılandığı davada, mevcut delil durumunun sanıklar lehine değişme olasılığı nedeniyle 6 sanık tahliye edildi. Dolayısıyla belgede tutuklu zanlı bulunmuyordu.

Akademisyen Necip Hablemitoğlu’nun Ankara’da 18 Aralık 2002’de evinin önüne düzenlenen silahlı baskınla öldürülmesine ilişkin davada 6’sı tutuklu, 1’i tutuksuz yargılanıyor, aralarında FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen’in de bulunduğu 3 firari, 10 sanık, Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanıklar eski asker Levent Göktaş, Fikret Emek, Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, Gökhan Nuri Bozkır ve eski istihbaratçı Enver Altaylı, Aydın Köstem ve tutuklu sanık Mehmet Narin katıldı. Duruşmada Hablemitoğlu’nun eşi Şengül Hablemitoğlu ve kızları da hazır bulundu.

Savunmaların ve tanık beyanlarının ardından mahkemeye talepler geldi. Hablemitoğlu ailesinin avukatı, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hasan Atilla Uğur, Abdurrahman Şimşek, Ferhat Ünlü, İrfan Fidan, Mustafa Çalışkan, Tamer Topsakal ve Tuncay Özkan’ın tanık olarak dinlenmesini istedi. Cumhuriyet savcısı, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yargılanması talebini mahkemenin takdirine bırakırken, Tuncay Özkan’ın ifadelerinin dosyaya taşınmasının ardından dinlenmesini ve sanıkların tutukluluklarının devamını istedi. Uğur’un tanık olarak dinlenmesine, Abdullah Gül’ün dinlenme talebinin ise tüm deliller toplandıktan sonra karara bağlanmasına karar verdi. Mahkeme, Hablemitoğlu’nun öldürülmesinden birkaç gün önce Eskişehir’de katıldığı konferansa ait sahneler ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı İrfan Fidan ve Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın dinlenmesi talebini reddetti. Hablemitoğlu’nu öldürülmeden önce alışveriş yaptığı çarşıda izliyor. dosyaya eklemeye karar verdi. Mahkeme, söz konusu görüntülerdeki kişiler ile o dönemde Özel Kuvvetler Komutanlığı Muharebe Arama Kurtarma Alay Komutanlığında görev yapan binbaşı rütbesi altındaki personelin bilgi ve görüntülerinin karşılaştırılmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Göktaş, Emek, Mumcuoğlu, Bozkır, Altaylı ve Köstem’in mevcut delil durumunun sanıklar lehine değişebileceği ihtimali nedeniyle tahliyesine karar verdi. Belgede böyle tutuklu sanıklar yok.

bayrampasa-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu