Haber

Dem Partisi ile Yeniden Refah Partisi’nin aday adayları: Yarış başa baş

DEM Partisi’nin ardından Yeniden Refah Partisi (YRP) de dün İstanbul Belediye Başkanlığı adayını açıkladı. Cumhuriyetçi siyaset bilimci Prof. Dr. İbrahim Uslu ve siyasi irtibat danışmanı Suat Özçelebi ile görüştü.

Cumhuriyet’ten Rengin Temoçin’in haberine göre, Cumhur İttifakı ile muhalefet arasında çok fazla oy geçişinin yaşanmadığını dile getiren Uslu, “Cumhur İttifakı havuzu bir arada duruyordu. Şimdi Yeniden Refah Partisi’nin çok güçlü adaylar çıkarmış olması bu havuzu bir nebze dağıtmış olacak. Cumhur İttifakı havuzu artık sadece AK Parti ve MHP oylarından oluşan bir havuza dönüşecek. Yapılan araştırmalara göre Yeniden Refah Partisi’nin 4-6 arası oy aldığı tahmin ediliyor. “Bu, hem İstanbul hem de Ankara adaylarının 4-5 puanlık dezavantajla yarışa devam edeceği anlamına geliyor” dedi.

‘ŞARTLAR EŞİTLENDİ’

DEM Partisi’nin İstanbul adaylığına değinen Uslu, “Şu ana kadar CHP adaylarının aleyhine bir durum vardı. Çünkü İYİ Parti ve DEM Parti aday gösterirken sorun vardı. Ancak Re-Welfare’in aday göstermesiyle bu koşullar eşitlendi. Kartlar tekrar karıştırıldı. Cumhur İttifakı havuzu önemli bir kısmını kaybetmiştir. Rüzgarın bu sefer Cumhur İttifakı adaylarının aleyhine esmeye başladığını düşünüyorum” dedi.

‘YARIŞ BAŞTAN BAŞA ÇIKIYOR’

Özçelebi, “Erbakan 20 Şubat’a kadar cumhurbaşkanı tarafından ikna edilmezse AK Parti Türkiye genelinde daha çok zorluk yaşayacak. AK Parti tabanından Yeniden Refah’a bir akış olduğu görülüyor. “Bu durumun, Murat Kurum’un oy oranına doğrudan olumsuz etki etme ihtimali yüksek” dedi. Özçelebi, “YRP adaylık sürecine girmeseydi sanki İmamoğlu yarışa biraz daha geriden başlıyormuş gibi bir yapı oluşacaktı. “Şu anda yarış tamamen başa baş bir sürecin parçası haline geldi” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu