Haber

CHP ‘Demokrasi Bileti’ kampanyasını yeniden başlattı

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik, “Demokrasi Bileti” kampanyasına ilişkin basın açıklaması yaptı.

Killik yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“YÖK ve YSK’ya iki başvuru daha yaptık. Öncelikle bunların sonuçları hakkında bilgi vermek isterim. Üniversite bitirme sınavlarının ikinci tür seçimleri de göz önünde bulundurarak Haziran ayına alınmasını istedik. YÖK yürütme kurulu toplantısı ile bu davete kayıtsız kalmamış ve sınavlar bakanlık ayına kadar yapılmakta olup ertelenmiştir.

İkinci başvurumuz Yüksek Seçim Kurulu’na oldu. Bildiğiniz gibi sandık kurulu üyesi olarak kayıtlı kişiler seçim günü oylarını mahalledeki okulda değil, sorumlu oldukları sandıkta kullanırlar. Türkiye’de ilk kez yapılacak olan 2. Tıp Seçimlerinde halkımız sadece Cumhurbaşkanı için oy kullanacak. Rastgele bir ilde kullanılan oyun, mecliste olduğu gibi ayırt edici bir özelliğe sahip değil. Yani Türkiye şu anda tek bir seçim bölgesi.

Buna istinaden bulundukları illerde sandık görevlisi olarak kaydedilebilmelerinin hukuken ve fiilen mümkün olduğunu söyledik. Ancak Yüksek Seçim Kurulu talebimize olumlu yanıt vermedi. Yani ilan edilecek vatandaşlarımız sadece seçmen kütüğünde kayıtlı oldukları illerdeki sandıklarda görev yapabilecek.

YÖK’ün final sınavlarını ertelemesi ve YSK’nın talebimizi reddetmesinin ardından yeniden Demokrasi Bileti kampanyasına ihtiyaç duyulacağını görüyoruz.

Demokrasi Bileti için 1. tür seçimlerde 73 bin öğrenciye bilet kodu gönderdik. Kentten çok sayıda başvuru aldığımız yerlerde otobüs ve araçları ortak yola kaldırarak toplam 160 bin kişiyi sandığa taşıdık.

‘HERKESİ BAĞIŞA DAVET EDİYORUZ’

19 Mayıs itibariyle başvurulara yeniden başlıyoruz. Zamanımız sınırlı olduğu için 3 gün içerisinde tüm başvuruları toplayıp bağışlarla bu talepleri karşılayacağız. Vatandaşlarımızı tekrar buraya davet ediyoruz. Neler yapabiliriz diye soran herkese; Sizleri kampanyamıza bağışta bulunmaya ve bir gencin oyununa katkıda bulunmaya davet ediyoruz.

genç arkadaşım! Bugün cumhurbaşkanı adayımız Kemal Kılıçdaroğlu, “Vatanını sevenler sandığa gelsin” dedi.

Hep birlikte önünüzdeki engelleri kaldıracağız ki sandığa gelebilesiniz. Ve sizi böylesine ekonomik bir darboğaza sokan, aylık harçlığınızın tamamını bilet alırken bile harcamaya zorlayan bu hükümete karşı hep birlikte hesap soracağız.

Son olarak tüm ülkemizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, yarın Anıtkabir’de olacağımızı duyuruyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu