Haber

Başkan Yardımcısı Oktay, 2023 bütçe görüşmelerinde soru ve eleştirileri yanıtladı: (1)

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Ey yüce milletimiz şahit olun ki, bombalarla bombalanmış bir mecliste gazi olamayan bir cumhurbaşkanı, size cumhurbaşkanının vaat ettiği, ancak mandalarla yönetilen bir ülke olabilir” dedi. arkadaşları siyasetin üzerindedir.” söz konusu.

Oktay, TBMM Genel Kurulu’nda 2023 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifinin tamamına ilişkin milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu şaka yoluyla eleştiren Oktay, “Bir gün Temel çift görüyordu ve Dursun, ‘Bir gözünü kapat’ yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu maalesef Türkiye’ye iki gözü kapalı bakıyor.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun TBMM Genel Kurulu’ndaki sözlerini hatırlatarak, “Bırakalım bu ayakları. Gazi Meclisi bellidir. Ne olduğu da bellidir. Kimin gazi olup olmadığı da bellidir.” Ey ulu milletimiz şahit olun: Üzerinize bombaların düştüğü bir mecliste gazi olmayı sevmeyen bir Genel Başkanın size söz verdiği, siyaset üstü arkadaşlarının mandalarıyla yönetilen bir ülke olabilir. Bunun cevabını aziz milletimizin vereceğine inanıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Muhalefet milletvekillerinin kendilerine veda şarkıları söylediğini hatırlatan Fuat Oktay, “Her zaman olduğu gibi ‘Bu bir veda değil, bir Fatiha’ diyoruz. ifadelerini kullandı.

20 yıldır gönüllerini esirgemeyenlerle “aynı bedendeki canlar gibi” olduklarını vurgulayan Oktay, “Rahmetli Kayahan’dan muhalefet için de bir şarkımız olacak: ‘Yine hüsrana uğradınız. yine hasret var sana, yine kara günler düştü sana eyvah” diyor. görüşlerini dile getirdi.

“Bu millet size prestij vermiyor”

Bütçe teklifini asılsız çarpıtmalarla karalamanın ancak yurt dışından iftira ithal edenlerin gündemine uyacağını kaydeden Oktay, “Yeter ki Kandil’den aldığınız talimatla, danışmanlarınızın aklıyla hareket edip telaffuzunuzu geliştirin. Pensilvanya’dan duyduklarınızla, siyaset üstü dediğiniz o karanlık arkadaşlarla bu millet size prestij vermez, yetki vermez, yetkiyi Cumhur İttifakı’na verir, muhalefet size bir ömür verir.” söz konusu.

İşleriyle konuşamayanların sermayesinin “boş para iddiaları, hayali uyuşturucu kaçakçılığı” gibi yalanlar olabileceğini anlatan Oktay, “Maalesef melankolik, geri kafalı bir muhalefetle karşı karşıyayız. Dijitalden bahsediyoruz. dönüşüm, uzay egemenliği, siber vatan, hala geçmiştesiniz, istikrarsız dönemlerin hasretini çekiyorsunuz, cumhurbaşkanı adayı olarak vesayet aradığınızı da biliyoruz, bu millete geri adım attıramayacaksınız. güçlendirmek yerine şekillendirilmiş sistem önerilerinizle Türkiye’yi yöneteceğini iddia eden bir partinin veya koalisyonun daha vizyoner olmasını beklemek hakkımızdır diye düşünüyorum ama nerede…”

Kılıçdaroğlu’nun kendisine “Kemal Bey” demeye başladığını belirten Oktay, Kılıçdaroğlu’nun eleştirir gibi görünse de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hayran olduğunu söyledi.

Oktay, “Cumhur İttifakı’na olan gizli hayranlığınız saf mı? Kılıçdaroğlu da ‘eskiden Erdoğan böyle değildi’ diyerek geçmişte daha çok taraftar olduğunu itiraf etti.” söz konusu.

Muhalefetin geçen yıl bütçe görüşmelerinde “3600 ek gösterge yok, istihdam yok, işçi yok bu bütçede” dediğini hatırlatan Oktay, 6 milyona yakın kişinin çalışma ve emeklilik hayatını kolaylaştıracak kapsamlı bir yumuşatma yaptıklarını vurguladı. 3600 ek gösterge düzenlemesi olan kişiler. Bu sözlerin ardından muhalif saflardan sesler yükselince Oktay, “Hakkımızı verin, sizin yaptığınızı söyleyin” dedi. o cevapladı.

Oktay, Eylül ayında işsizliğin kademeli olarak azalmaya devam ettiğini ve istihdamın bir önceki yılın aynı ayına göre 1,3 milyon kişi arttığını kaydetti.

Oktay, Türkiye’de toplam haftalık çalışma saatinin 2018’in 2. çeyreğinde 1 milyon 263 bin iken 2022’nin 2. çeyreğinde 1 milyon 286 bine, istihdam sayısının 28,8 milyondan 30,8 milyona çıktığını belirterek; İddia edildiği gibi toplam çalışılan saatlerde bir azalma değil, bir artış olduğundan bahsetmiştir.

“Mutfaklarınıza gelecek”

Geçen yıl bütçe görüşmelerinde muhalefet “Ne oldu Togg, fabrika boş mu?” Eleştirilerini kendisinin yaptığını hatırlatan Fuat Oktay, muhalefetin bu telaffuzları yıl boyunca sürdürdüğünü belirtti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Türkiye’nin arabası Togg’un hattan çekilerek seri üretime geçildiğini hatırlatan Başkan Yardımcısı Oktay, Karadeniz’de gaz keşfine inanamayanların da olduğunu söyledi. Oktay dedi ki:

“Şu anda dünyanın en derin ve en uzun deniz dibi iletim sistemini yapıyoruz ve yerli gazı önümüzdeki aylarda milletimize ulaştıracağız. Sizlerle buluşturacağız. Siz isteseniz de istemeseniz de sizlerle buluşturacağız.” .Mutfaklarınıza gelecek.Doğalgazın keşfinden üretimine kadar yaklaşık iki buçuk yıl sürecek.Tüm süreçleri tamamlanacak.Bunu bu kadar kısa sürede dünyada yapabilen başka bir ülke yok. Bununla gurur duyun. Milletimiz seviniyor, millet sevindikçe siz de sevinmelisiniz.”

Oktay, parlamenter sistem döneminde lafta kalan kuvvetler ayrılığının Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile gerçek anlamda hayata geçtiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sağladığı hız, esneklik ve aktif koordinasyon sayesinde yüzlerce büyük projenin yanı sıra Türkiye’nin küresel güç olma yolunda önemli mesafeler kat ettiğini belirtti.

Gün boyunca ekonomik göstergelere odaklı yorumların yapıldığını kaydeden Oktay, Türkiye’nin yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlaya yönelik büyüme stratejisinden taviz vermeden yoluna devam ettiğini belirtti.

Oktay, Türkiye ekonomisinin 2022’nin ilk yarısında yüzde 7,6 büyürken, 2022’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 3,9 büyüdüğünü, makine teçhizat yatırımlarının ise 2022’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 14,3 büyüdüğünü ve 2020 yılı için kesintisiz bir artış gösterdiğini söyledi. 12 çeyrek.

2022’de reel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyümesinin 2023-2025 Orta Vadeli Program iddialarına göre yüzde 5 seviyesinde olmasının beklendiğini belirten Oktay, küresel ekonomilerdeki tüm olumsuz gelişmelere rağmen ekonomideki artış trendinin devam ettiğini söyledi. ihracat devam ediyor.

(sürecek)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu