Haber

Avustralya’da 247 Milyon Yıl Önce Yeni Amfibi Türleri Keşfedildi

Bilim adamları, yaklaşık 247 milyon yıl önce Avustralya’da yaşadığı sanılan yeni bir amfibi türü keşfettiler.

Araştırmacılar, 1990’larda New South Wales eyaletinde emekli bir tavuk çiftçisi tarafından bulunan hayvanın fosilleşmiş kalıntılarını yaklaşık 30 yıldır inceliyorlar.

Bu kertenkele benzeri türün dünyada 10’dan az fosili bulunmuştur.

Uzmanlar, keşfin “Avustralya’daki amfibilerin evrim öyküsünü yeniden yazabileceğini” söylüyor.

Avustralyalı çiftçi Mihail Mihaildis’in yaklaşık 30 yıl önce fosili keşfetmesine yol açan, Sidney’in yaklaşık 90 dakika kuzeyindeki Umina’daki evindeki kırık bir bahçe duvarıydı.

Michaeldis, duvarı onarmak için 1,6 ton kumtaşı satın aldı ve taşın dış katmanlarını keserken, bilinmeyen bir yaratığın ölümsüzleştirilmiş ana hatları ortaya çıktı.

Mihaildis, fosili 1997’de Sidney’deki Avustralya Müzesi’ne teslim etti.

Kalıntıların kaynağı yıllar sonra paleontolog Lachlan Hart tarafından keşfedildi.

Fosili ilk kez çocukken Avustralya Müzesi’nde gören Hart, “O zamanlar dinozorlara takıntılıydım” diyor. “Fosuli ilk kez 1997’de 12 yaşındayken kürsüde gördüm ve 25 yıl sonra doktoramın bir kopyasıydı, bu delilik.”

Hart, fosilin kendisine ve ekibinin 250 milyon yıl önce Avustralya’nın Triyas dönemindeki yaşam üzerinde çalışırken tesadüfen kendilerine verildiğini söylüyor.

Hart, taş kalıp üzerinde “neredeyse eksiksiz bir iskelet” tanımlayarak, “Başı ve gövdesi birbirine bağlıydı ve derisi ve dış yağ dokuları fosilleşmişti. Bu gerçekten küçük bir keşifti” diyor.

Hart ve meslektaşları, amfibi türünün yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda olduğunu ve semender şeklinde bir gövdeye sahip olduğunu tahmin ediyor.

Yeni keşfedilen türe Latince’de “kumların üzerinde sırtüstü koşmak” anlamına gelen Arenaepeton supinatus adı verildi.

Bilim adamları, etçil olduğu düşünülen amfibinin bir zamanlar Sidney’in tatlı su göllerinde ve akarsularında yaşadığını söylüyor.

Türün Temnospondyli familyasından olduğu da belirtiliyor. Uzmanlar, bu türün 66 milyon yıl önce dinozorların yaklaşık yüzde 80’ini yok eden diğer beş kitlesel yok oluşun ikisinden ve bir dizi volkanik patlamadan sağ kurtulduğunu söylüyor.

Avustralya’da Temnospondyli türüne ait yalnızca üç fosil daha başarıyla tanımlandı.

Hart, Salı günü yayınlanan bulguların “Avustralya’nın hayvanların evrim geçirmesi ve kitlesel yok oluşlardan sonra sığınması için çok uygun bir yer” olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Fosil, bu yılın sonlarında Avustralya Hakikat Müzesi’nde tam zamanlı olarak sergilenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu