Yaşam

“Anadolu’dan Görsel İzler” Tekstil Park Sanat Galerisi’nde

Açıldığı günden bugüne kültür ve sanatın merkezi olan Aydın Büyükşehir Belediyesi Dokumacılık Park’ta yer alan Dokuma Park Sanat Galerisi, kasım ayında ünlü ressam Başkan Aydın’ın “Anadolu’dan Görsel İzler” standına konut sahipliği yapıyor. Standın açılışına Aydın Büyükşehir Belediye Lideri Hasret Çerçioğlu’nun yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın milletvekilleri Süleyman Bülbül ve Hüseyin Yıldız, CHP Aydın Vilayet Lideri Ali Çankır, Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) Lideri Levent Köylü ve çok sayıda Aydınlı katıldı.

11 Aralık 2022’ye kadar açık kalacak olan stant, sanat muharriri İbrahim Karaoğlu’nun küratörlüğünde gerçekleşiyor. Anadolu’nun izlerini, seslerini, renklerini, gelmiş geçmiş kültürlerini düş ve gerçeğin büyüsüyle yansıtan usta ressam Aydın; memleketler arası ve ulusal sanat galerilerinde ve fuarlarında yapıtları sergilenen sayılı ressamlarımızdan. Aydın; Devlet Fotoğraf ve Heykel Müsabakaları, Şefik Bursalı Ulusal Fotoğraf Yarışı, Mustafa Ayaz Müzesi Ulusal Fotoğraf Müsabakası üzere pek çok müsabakalarda seçici şura üyeliği yaptı.

Önder Yılmaz’ın, başta Ankara Devlet Fotoğraf ve Heykel Müzesi olmak üzere; Kültür Bakanlığı, Ankara Valiliği, Ordu Valiliği, Kastamonu Valiliği, Gazi Üniversitesi ve Konya Selçuk Üniversitesi Resim-Heykel Müzesi, Çorum Belediyesi Fotoğraf Müzesi, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Bartın Belediyesi, Ordu Belediyesi, Trabzon Belediyesi, çeşitli bankalar olmak üzere pek çok kurumsal ve özel koleksiyonlar ile Rusya, Amerika, Fransa üzere ülkelerdeki özel koleksiyonlarda çok sayıda yapıtı bulunuyor.

Uzun yıllar sanat eğitimciliği yapan Başkan Aydın, 2006-2012 yılları ortasında altı yıl Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği (BRHD) İdare Şurası Başkanlığı yaptı. Başkan Aydın, fotoğrafları hakkında şunları söylüyor: “Esin kaynağım 12 bin yıllık Anadolu uygarlıklarının kültür katmanlarıdır. Dünyanın hiçbir toprağında böylesine varlıklı bir hazine yoktur. Onca uygarlıktan bugüne geriye kalanlar ise tapınaklar, sütunlar, yollar, su kemerleri, seramikler, heykeller, rölyefler, freskolar, mozaikler, altın ve gümüş takılar, eşyalar, mimari yapılar, köprüler olmak üzere on binlerce sayıda yapıttır. Nereyi kazsanız altından binlerce yıl öteden gelen ve en küçük bir kesimi bile kozmik bedele sahip olan yapıtlara rastlarsınız. Onlar, çok uzaklarda kalmış olan uygarlıkların konuşan lisanı, parmak izleridir. Ve benim parmak izlerimi taşıyan fotoğraflarım, birebir vakitte çok uzaklarda kalmış olan o ustaların parmak izlerini de taşıyan birer ortak yapıttır.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu