Haber

Adana’da PKK’nın talimatıyla orman yangını çıkaran sanığın yargılanmasına devam ediliyor

Adana’da terör örgütü PKK’nın talimatıyla iki ayrı noktada orman yangını çıkarmak suçundan tutuklanan sanığın duruşmasına, biri ağırlaştırılmış iki müebbet hapis cezası talebiyle devam edildi.

Tutuklu sanık RB, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya katıldı. Sanık avukatı da duruşma salonunda hazır bulundu.

Hakkındaki iddialar hatırlatılarak savunması alınan sanık RB, terör örgütü PKK ile hiçbir bağlantısının olmadığını, Sarıçam ilçesindeki iki ayrı ormanlık alanda yangın çıkarmadığını iddia etti.

Tanık ifadelerinin gerçeği yansıtmadığını öne süren RB, “Suçlamaları kabul etmiyorum. Hakkımda somut bir delil yok. Çalışmam gerekiyor. Tahliye ve beraatımı talep ediyorum.” Bu kelimeyi kullandı.

Cumhuriyet savcısı ise belge kapsamındaki delillerin mevcut durumu, sanığa isnat edilen suçun mahiyeti ve mahiyeti dikkate alındığında, adli kontrol tedbirinin yetersiz olduğu görüşündedir. Bu aşamada tutuklama tedbirinin orantılılığı ve sanığın mevcut durumunun devamına karar verilerek mütalaa esasına göre hazırlanması amacıyla belgenin taraflara gönderilmesine karar verilir. bildirdi.

Mahkeme heyeti, sanık RB’nin tutukluluk süresini dikkate alarak adli kontrol tedbiri ve yurtdışına çıkış yasağıyla tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Geçen yıl 13 Ağustos’ta Sarıçam ilçesinde iki ayrı ormanlık alanda yangın çıkardığı ve Konya’daki hızlı tren hattına saldırı yapmayı planladığı gerekçesiyle 4 Eylül 2022’de tutuklanan RB’nin, silahlı saldırıda bulunduğu belirlendi. Eylemlerini terör örgütü PKK adına gerçekleştiren, “devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak” suçlamasıyla suçlandı. “Terör örgütü faaliyetleri çerçevesinde ormanları kasten yakmak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “terör örgütü faaliyetleri çerçevesinde ormanları kasten yakmak” suçundan ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

haber-egil.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu