Haber

ABD’den Türkiye, İsveç ve Finlandiya’ya Açıklama

Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kirby, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini güçlü bir şekilde desteklediklerini ancak öte yandan Türkiye ile olan ihtilafların bu üç ülkenin ortasında çözülmesi gerektiğini savundu.

Kirby, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusundaki endişelerinin farkında olduklarını belirterek, bu konudaki müzakerelerin sürdürülmesi gerektiğinin altını çizdi.

İSRAİL-FİLİSTİN GERİLİMİ

Son dönemde İsrail ile Filistin arasında artan gerilime değinen Kirby, İsrail’in operasyonları sırasında sivil can kaybının derin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade ederek, Gerginliğin daha da artmasına neden olan her türlü eylemi kınıyoruz” dedi.dedim.

Kirby, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Ortadoğu çeşitliliği kapsamında Batı Şeria’yı ziyareti sırasında bölgede tansiyonun düşürülmesi için de görüşmelerde bulunacağını kaydetti.

UKRAYNA’NIN F-16 İSTEĞİ

Ukrayna’nın F-16 talepleri sorulduğunda Kirby, Ukraynalıların kendilerini savunmak için böyle bir talepte bulunmasının şaşırtıcı olmadığını söyledi. “Bunun için onları suçlayamazsın.” Kirby, yeni bir yardımla ilgili duyurulacak bir bilgi olmadığını söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya-Ukrayna savaşının yıldönümü olan 24 Şubat’ta Ukrayna’yı ziyaret edebileceği haberine ilişkin Kirby, Cumhurbaşkanı’nın ziyaret programı hakkında bilgi veremeyeceğini söyledi.

Rusya’nın işgalin ardından ABD’nin bıraktığı silahları satın almak istediği sorusuna Kirby, ellerinde bunu doğrulayacak herhangi bir bilgi olmadığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu