Ekonomi

ABD Hazinesi tahvil likiditesini artırmak için geri alım programı başlattı

Bir Hazine yetkilisine göre, ABD Hazinesi devlet tahvili piyasasında likiditeyi arttırmayı amaçlayan bir geri alım programı başlattı. Geçen ay başlayan program, piyasa katılımcılarına daha eski ve daha az likit menkul kıymetleri çeşitli vadelerde Hazine’ye geri satma fırsatı sunuyor. Bu girişim, 2000 yılından bu yana Hazine’nin ilk kez düzenli geri alım operasyonlarına giriştiğine işaret ediyor.

New York’ta düzenlenen ISDA/SIFMA Hazine Forumu’nda konuşan Finansal Piyasalardan Sorumlu Bakan Yardımcısı Joshua Frost, programın, satıcıları bu vadesi dolmuş menkul kıymetler için piyasa oluşturmaya teşvik etmeyi de içeren faydalarını özetledi. Hazine’nin istikrarlı bir alıcı olması sayesinde, dealerların alım satım işlemlerinde daha aktif olmaları ve bilançolarında yer açabilmeleri bekleniyor.

İlk geri alım geçen hafta gerçekleşti ve Hazine haftalık alımlar yapmayı planlıyor. Bu işlemler önümüzdeki aylarda çeyrek başına 30 milyar dolara kadar ulaşabilir. Yine de Frost, Hazine’nin “fiyata duyarlı bir alıcı” olacağını vurgulayarak, geri alımların hacminin alınan tekliflere bağlı olacağını ve maksimumdan daha az olabileceğini ya da hiç olmayabileceğini belirtti.

Geri alım programı, Hazine ve diğer kurumların dünyanın en büyük tahvil piyasasında sorunsuz işlem yapılmasını sağlamak ve aksaklıkları önlemek için yürüttükleri daha geniş kapsamlı bir çabanın parçası. Diğer önlemler arasında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Aralık ayında ABD Hazine tahvilleri için hem nakit Hazine hem de repo piyasalarına uygulanabilecek merkezi takası teşvik etmek üzere yaptığı reform yer almaktadır.

Ayrıca, Finans Endüstrisi Düzenleme Kurumu (FINRA) bu yılın başlarında belirli Hazine menkul kıymet işlemlerine ilişkin günlük verileri yayınlamaya başlamıştır. Hazine’nin Finansal Araştırmalar Ofisi (OFR) de ağırlıklı olarak hedge fonlar tarafından kullanılan ve daha az şeffaf bir alan olan merkezi takası olmayan iki taraflı repo piyasası hakkında veri toplamaya hazırlanıyor.

Frost, bu veri toplamanın önemini vurgulayarak, satıcıların karşı tarafları ve ticaret koşulları hakkında bilgi sunacağını ve piyasa kırılganlıklarının değerlendirilmesine yardımcı olacağını belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu