Haber

AB, çiftçi protestolarının ardından pestisit kullanımını azaltma planından vazgeçti

Avrupa Birliği (AB) Komite Lideri Ursula von der Leyen, Avrupa genelindeki çiftçi protestolarının ardından pestisit kullanımını azaltma planının terk edildiğini duyurdu.

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, Fransa’nın Strazburg kentinde düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Konsey toplantısında konuştu. AB genelinde seslerini duyurmak için sokaklara çıkan ve yolları kapatan çiftçilere değinen Von der Leyen, “Çiftçilerin çoğu köşeye sıkışmış hissediyor. İklim değişikliğinin etkilerini ilk hisseden çiftçiler oluyor. Kuraklık ve sel felaketleri yok oldu” Çiftçiler, Rusya’daki savaşla birlikte enflasyondan, enerjiden endişe duyuyor ve “Gübre maliyetlerindeki artışın etkilerini hissediyorlar. Yine de yediğimiz kaliteli gıdayı üretmek için her gün çok çalışıyorlar. Bu nedenle onlara takdir, teşekkür ve saygı borçlu olduğumuzu düşünüyorum” dedi. Son yıllarda sorunların arttığını belirten Leyen, çiftçilerimizin dinlenmeyi hak ettiğini belirterek, “Gelecek kaygısı yaşadıklarını biliyorum” dedi. Tarımın daha sürdürülebilir bir üretim modeline geçmesi gerektiğini belirten Leyen, bu süreçte çiftçilerin dümende kalmasını sağlamak istediklerini kaydetti. Diyaloğun devam ettiğini vurgulayan Leyen, “İhtiyacımız var. kutuplaşmış bir tartışmanın ötesine geçmek ve güven inşa etmek. Uygulanabilir çözümler için güven çok önemli bir temeldir.”

“Teklifi geri çekeceğiz”

Doğanın korunması için teşviklere ihtiyaç olduğunun altını çizen Leyen, Avrupa’nın dünyanın en kaliteli gıdasına sahip olduğunu ve çiftçilerin bu sistemde merkezi bir rol oynadığını, bunun için de onlara adil ücret ödenmesi gerektiğini söyledi. Sektöre AB bütçesinden büyük destek verildiğini vurgulayan Leyen, “Para önemlidir ama her şey değildir. Sağlıklı doğal kaynaklar aynı zamanda yüksek verimin korunmasının da anahtarıdır ve özellikle verimli topraklar her zaman halkın geçim kaynağı olmuştur. Çiftçilerimiz, Avrupa’daki toprakların yüzde 60 ila 70’i artık yoksul.” “Durumun böyle olduğunu biliyoruz. Bunu tersine çevirebiliriz” dedi. Doğanın korunması için çiftçilerin “gerçek teşviklere” ihtiyacı olduğunu belirten Leyen, “Bu teşvikleri kamu destekleri sağlayabilir. Doğanın korunması ancak aşağıdan yukarıya ve teşvik temelli bir yaklaşımla başarılı olabilir. Çünkü çiftçilerimiz ancak yatırım yapabilirler.” gelecekte de kendi topraklarından geçimlerini sağlayabilirlerse, iklim ve çevre hedeflerimize birlikte ulaşabilirsek.” “Çiftçiler geçimlerini sağlamaya devam edebilecek. Çiftçilerimiz bunun bilincinde ve onlara daha çok güvenmeliyiz” dedi.

Leyen, pestisit kullanımının yüzde 50 azaltılması yönündeki teklifini geri çekeceğini, Komisyonun farklı bir teklif sunabileceğini söyledi.

Belçika Başbakanı AB’nin pestisit teklifinin geri çekilmesini memnuniyetle karşıladı

Leyen’in açıklamasının ardından Belçika Başbakanı Alexander de Croo’dan bir açıklama geldi. Başbakan de Croo, “AB Konseyi Lideri Leyen’in pestisit düzenlemesinin geri çekilmesine ilişkin açıklamasını memnuniyetle karşılıyorum. Yeşil Anlaşma’yı uygulama kararlılığımızın bir parçası olarak çiftçilerimizi daha sürdürülebilir bir geleceğe hazır tutmamız çok önemli. Diyalog devam ediyor.”

Çiftçiler artan maliyetlere, haksız rekabete ve katı kurallara tepki gösteriyor

AB ülkelerindeki çiftçiler, AB’nin Yeşil Anlaşması’nda yer alan pestisit ve herbisit yasaklarına ve Brezilya ve Arjantin’den daha fazla sığır eti ithalatına yönelik yeni bir anlaşmaya karşı çıkıyor. Hayvan refahı konusunda katı kurallara uymadıkları için bu ülkelerle rekabet etmenin son derece zor olduğunu belirten çiftçiler, artan üretim maliyetleri, katı çevre düzenlemeleri ve haksız rekabet karşısında ezildiklerini belirtiyor. Çiftçilere göre çelişkili politikalar sonucunda tarım sektörü hem gıda üretimini artırmaya hem de tarımın çevreye etkisini azaltmaya çalışıyor. – STRAZBURG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu